Attività

 • platerussia39 ha inviato un aggiornamento 1 mese, 1 settimana fa

  در حالی که نظریه هوارد گاردنر یک خط بطلان و ضربدر بزرگی روی این قضیه می کشد، باتوجه به اینکه تمام این مهارت ها از طرف مغز انسان هداست می شود در نتیجه افراد برتری ای نسبت به دیگری نخواهند داشت. هوارد کاردنر نظریه خود را در سال 1983 در شرکت جنرال موتورز عمومی کرده و اجرا نمود اما نظریه جانسون اوکانر در سال 1922 یعنی تقریبا 4 دهه بعد معرفی شد و عمومیت پیدا کرد، در این 4 دهه قطعا افراد بیشتری تحت استعدادیابی هوارد کاردنر قرار گرفته اند. بسیار مفتخریم که اولین آزمون استعدادیابی مهارتی برای کودکان و نوجوانان را در سال ۹۸ در مجتمع فنی تبریز برگزار کردیم، امیدواریم نتیجه این آزمون‌ها به شکوفا شدن استعدادهای فرزندانمان و تبدیل این استعدادها به مهارت و تخصص بیانجامد.

  البته استعداد یابی کودکان، کاری زمان بر است و در سنین پایین باید با حوصله و صبر انجام شود و با پر کردن یک پرسشنامه، نمی‌توان به نتیجه درستی دست یافت. بسیاری از مدارس و آموزشگاه ها و همینطور مهد کودک ها یا پیش دبستانی ها، طبق نظریه ی هوارد گاردنر فعالیت شان را شروع کرده اند، بسیاری در تعلیم و تربیت مورد پذیرش افراد در سیستم های آموزشی است. باتوجه به همه جانبه بودن و از سنین کودکی قابلیت اجرا بودن آن دست افراد در استعدادیابی ها را می دهد و پتانسیل فعالیت ها رو خیلی گسترده تر می کنه و آیتم هایی که میشه براش تعریف کرد و فضاها و مکانهایی که میشه برای استعداد یابی تعریف کرد؛ خیلی گسترده هست. بنابراین خیلی شبیه هستند اما تفاوت عمده نظریه هوارد گاردنر و جانسون اوکانر در استعدادیابی (شغلی) بزرگسالان و استعدادیابی در کودکان است.

  زمانی که افراد در حال استفاده از استعداد خودشان هستند به طور طبیعی احساس خوبی را تجربه میکنند، همین احساس خوب منجر می شود تا حتی متوجه گذر زمان نشوند. تمامی محتویات سایت برای کمک به مادران گرامی تهیه شده است و کپی برداری از آن ها برای کمک به انتخاب بهتر مادران اکیدا توصیه می شود. به جرات می توان گفت که ذهن انسان، مرموزترین و پیچیده ترین مقوله جهان اطراف ماست و هر چقدر دانشمندان کشف های تازه در این زمینه انجام می دهند، به همان میزان بر معما های ذهن افزوده می گردد.

  هوارد گاردنر اعتقاد دارد کودکان تا 3 سالگی نباید آموزش مستقیمی دریافت کنند که باعث تحریک گرایش آنها به یک موضوع خاص شود. از 3 سالگی کودک در محیط کاملا مجهز به هر نوع علاقه قرار می گیرد و با توجه به علاقه ای که از خود به هر کدام از حیطه ها نشان می دهد جذب آن حوزه می شود. در اثبات این موضوع هوارد گاردنر مسئله استعدادیابی کودکان را مطرح و به اثبات رساند که یک کودک تازه متولد شده یا یک فرد ۳۰، ۴۰، ۵۰ یا ۶۰ ساله دارای استعدادهای ذاتی هستند که در گذر زمان تقویت یا نادیده گرفته می شوند. اما ما حتی اگر در نظر بگیریم که در مدارس کودکان ما تمرکز روی استعداد برتر او کمتر انجام می شود، دلیل نمی شه رها کنیم و ما باید کار استعدادیابی برای کودکانمانمان را انجام بدیم، تا در طی این پروسه مشخص بشود که هوش برتر و استعداد ذاتی کودک ما در چه چیزی هست. اما خانواده هایی که این مطلب را می خوانند در جریان باشند که فرزند شما اگر در رشته موسیقی رتبه اش 6 یا 7 بود نه اینکه اجازه ندیم که اون موسیقی یاد نگیره و یا براش اون محیط رو فراهم نکنین، اما بهتر است سرمایه گذاری را بذاریم روی هوش برتر کودک. خیلی خلاصه به بررسی تست آیتم های لیست اوکانر می پردازیم، چون بعدا مطلب کامل تری برای تست جانسون اوکانر تولید خواهیم کرد که در آن نیز دوباره این چنین گفت و گویی را ادامه خواهیم داد ولی این تست بسیار شبیه به روش استعدادیابی هوارد کاردنر است در روش استعدادیابی است.

  اما با این تفاوت که اگر چند بار با فاصله یک ماه یک تست از بزرگسال گرفته شود و جواب ها باهم خیلی تفاوت داشته باشد کاملا قابل تشخیص است که صادقانه پاسخ داده نشده است، اما در کودکان چون در سن رشد هستند و اطلاعاتشان نسبت به محیط اطراف کامل نیست. از آن مهم‌تر، چه بسا افرادی که با نمرات بالا و مدارج عالی فارغ التحصیل شدند، اما اکنون درگیر مشکلات هستند. همان‌طور که می‌دانید هوش انسانی در زمینه‌های مختلفی سنجیده می‌شود و نفر به نفر، نتایج متفاوت خواهد بود.

  سال ها پیش عموم مردم فكر می‌كردند كه می‌توان با استفاده از آزمون های مختلف سنجش هوش، بهره هوشی افراد را سنجید. اگر در این آزمون‌ها كسی رتبه بالاتری می‌گرفت به این معنی بود كه فرد باهوشی است و فرصت‌های خاصی در زندگی دارد و اگر رتبه‌اش پایین بود به این معنا بود كه فرد، گیرایی كندی دارد و فرصت‌های كمتری در اختیارش قرار می‌گیرد. اما نظریه های جدید روان شناختی اعتقاد دیگری دارند و مطرح می کنند که هوش عمومی كه معمولا از طریق تست هوش سنجیده می‌شود معیار مناسبی برای سنجش قابلیت‌های یك شخص نیست. در طی تحقیقات مختلف افرادی که در محیط مدرسه نمرات بسیار بالایی کسب کرد و جزو دانش آموزان درس خوان مدرسه به حساب می آمدند، را مورد بررسی قرار دادند. بسیاری از افرادی که در مدرسه نتایج قابل قبولی نگرفته بودند، در آینده روش حل مسئله قوی‌تری نسبت به دانش آموزان تیزهوش داشتند. در زمان های نه چندان دور تست هایی برای سنجش هوش افراد طراحی شده بود، تست های که معیار آنها بیشتر تمرکز بر هوش محاسباتی، ریاضی داشت.

  در سال 1904، آلفرد بینت، پژوهشگر فرانسوی، از طرف وزارت آموزش فرانسه مامور شد تا یک تست استاندارد برای بررسی کمی هوش طراحی کند. بدین ترتیب اولین تست استاندارد آی کیو که مبتنی بر فاکتورهای بسیار زیادی از جمله استدلال های منطقی، ریتم یابی و جمله سازی بود ایجاد شد. اما در کودکان دلیل تفاوت آزمون هارو نمی توان به دروغگو بودن آنها نسبت بدهیم و این روش در هزینه محسوب می شود. برخی از والدین استعداد را معادل نمرات درسی فرزندشان، به‌ویژه در درس‌های مربوط به ریاضی و علوم طبیعی، می‌دانند. حتی بسیاری از مخترعانی که امروزه می‌شناسیم نه تنها نمرات خوبی نداشتند، بلکه از محل تحصیل‌شان نیز اخراج شده‌اند. یک نمونه از این افراد استیو جابز است که بعد از چندترم از دانشگاه اخراج شد، اما امروزه یکی از مهم‌ترین افراد صنعت فناوری اطلاعات به حساب می‌آید.

  هدف شما این نیست که آن را به فعالیت هایی که ترجیح می دهید هدایت کنید، بلکه باید پتانسیل و استعداد های او را کشف کنید. بزرگترین دستاورد کودک که می تواند تصمیم های خود را برای آینده انتخاب کند، انسانی مستقل و با اعتماد به نفس است. به گفته دکتر حامد سجادپور , اینکه مهمترین کاری که خانواده‌ها می‌توانند برای فرزندان خود انجام دهند، استعدادیابی است، استعدادیابی به این معناست که خانواده‌ها بدانند فرزند آنها در چه زمینه‌ای مستعدتر است و آن حوزه را شناسایی کنند تا کودک در مسیر توانایی‌های خود حرکت کند.

  پس زمانی که به کاری مشغول هستید که که با استعدادهای درونی تان هم راستا است، با تمام وجودتان و با علاقه مندی آن کار را انجام می دهید و گذر زمان را حس نمی کنید. قابلیت یادگیری سریع یک مهارت، می تواند نشان از وجود یک استعداد در پس آن باشد. اگر در حوزه ای نسبت به سایر افراد زودتر می آموزید و رشد میکنید جا دارد جایگاه ویژه ای به آن اختصاص دهید.

  کشف استعداد کودک بعضی کودکان شاد، مستقل، اجتماعی و مهربان هستند، اما بعضی کودکان غرغرو، لجباز، وسواسی، منزوی و… هستند. به گفته وی اگر مادر با کودک خود زیاد صحبت کند دایره واژگان کودک افزایش پیدا می‌کند و این مسئله مربوط به زمان تکلم وی نیست و باید تا قبل از تکلم کودک این صحبت‌ها وجود داشته باشد. در زیر چند سایت انگلیسی و فارسی قرار داده شده که از طریق آنها می توانید این آزمون را انجام دهید. فرمت کلی آنها تقریبا مشابه هم می باشد و تنها شاید نوع سوالات برای افرار با رده سنی مختلف متفاوت باشد. به این طریق به راحتی از زیر کار و مسئولیت فرار می کنم در کنارش راحتی، بی خیالی و سربار بودن رو انتخاب می کنند و ممکن در اطراف خودشان به زمین و زمان هم ناسزا بگویند.

Unisciti a noi

Ti piace cucinare con cookprocessor?